25

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Ρίβερ Πλέιτ – Μπόκα Τζούνιορς: Επικός τελικός με γκολάρες – Έγραψαν ιστορία οι “εκατομμυριούχοι”

Σε έναν απίστευτο τελικό στη Μαδρίτη, η Ρίβερ Πλέιτ κέρδισε 3-1 την Μπόκα Τζούνιορς και σήκωσε το Κόπα Λιμπερταδόρες. Το ματς κρίθηκε στην παράταση, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, με την ομάδα του Γκαγιάρδο να βρίσκει δύο γκολ στον έξτρα χρόνο, κόντρα στους δέκα παίκτες των τυπικά φιλοξενούμενων. Είχε προηγηθεί η αποβολή του Μπάριος […]

Σε-έναν-απίστευτο-τελικό-στη-Μαδρίτη-η-Ρίβερ-Πλέιτ-κέρδισε-3-1-την-Μπόκα-Τζούνιορς-και-σήκωσε-το-Κόπα-Λιμπερταδόρες..jp

Σε έναν απίστευτο τελικό στη Μαδρίτη, η Ρίβερ Πλέιτ κέρδισε 3-1 την Μπόκα Τζούνιορς και σήκωσε το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, με την ομάδα του Γκαγιάρδο να βρίσκει δύο γκολ στον έξτρα χρόνο, κόντρα στους δέκα παίκτες των τυπικά φιλοξενούμενων.

Είχε προηγηθεί η αποβολή του Μπάριος στο 93′.

Η Μπόκα Τζούνιορς πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια στον δεύτερο τελικό με το γκολ του Μπενεντέτο στο 44′.Όμως η Ρίβερ Πλέιτ έφερε το ματς στα ίσα με το γκολ του Πράτο στο 68′ και στην ημίωρη παράταση ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο Κιντέρο έκανε το 2-1 με ασύλληπτο σουτ στο 108′, ο Κάρλος Τέβες έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 120′ στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στο 122′ ο Πίτο Μαρτίνεθ έγραψε το 3-1 με πλασέ σε κενή εστία.