Τετάρτη

24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟ – “Έκοψε” το σερί της Μπαρτσελόνα
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟ – “Έκοψε” το σερί της Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός, με το “ατού” της έδρας κέρδισε και την Μπαρτσελόνα μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 76-70. Έφτασε έτσι την 5η του νίκη σε 8 αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός. Ανώτερος για 40 λεπτά, χάρη στην πιεστική άμυνά του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπαρτσελόνα. Με τη νίκη αυτή, έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Μπαρτσελόνα με 5-0. […]

Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός, με το “ατού” της έδρας κέρδισε και την Μπαρτσελόνα μέσα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 76-70.

Έφτασε έτσι την 5η του νίκη σε 8 αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός.

Ανώτερος για 40 λεπτά, χάρη στην πιεστική άμυνά του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπαρτσελόνα.

Με τη νίκη αυτή, έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Μπαρτσελόνα με 5-0.

Οι Ντεσόν Τόμας (14π.) και Στεφάν Λάσμε (11π.) ανέλαβαν το σκοράρισμα, ο Καλάθης μοίρασε 12 ασίστ και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μήτογλου πέτυχε και τους 7 πόντους του στην 4η περίοδο.

Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα του Παναθηναϊκού που τον οδήγησε στην 5η νίκη του.

Ο πρώην «πράσινος» Κρις Σίνγκλετον έμεινε στους 4 πόντους.

Μοναδικοί διψήφιοι για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν οι Κούριτς (17π.), Σεραφάν (15π.) και Ερτέλ (12π.).

Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού η Μπασκόνια, στη Βιτόρια, την Παρασκευή (23/11, 21:30).