20

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Εκπληκτικό φινάλε στο Ίντερ – Μπαρτσελόνα και ελπίδες για την Τότεναμ (vid)

Εκπληκτικό φινάλε στο Ίντερ – Μπαρτσελόνα και ελπίδες για την Τότεναμ (vid)

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε χωρίς τον Μέσι, στην έδρα της Ίντερ και τελικά έφυγε με το βαθμό από το Μιλάνο (1-1). Στο φινάλε του ματς μπήκαν τα γκολ. Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου του Champions League η Τότεναμ νίκησε με ανατροπή την Αϊντχόφεν και μπορεί να ελπίζει για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ίντερ […]

Μπαρτσελόνα Ίντερ

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε χωρίς τον Μέσι, στην έδρα της Ίντερ και τελικά έφυγε με το βαθμό από το Μιλάνο (1-1).

Στο φινάλε του ματς μπήκαν τα γκολ. Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου του Champions League η Τότεναμ νίκησε με ανατροπή την Αϊντχόφεν και μπορεί να ελπίζει για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ίντερ – Μπαρτσελόνα 1-1

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από νωρίς τις επιθετικές της διαθέσεις, Οι Καταλανοί δημιούργησαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες στα καρέ του Χαντάνοβιτς, αλλά η εκτέλεση δεν ήταν η ιδανική.

Η Μπαρτσελόνα έψαξε για το γκολ, όμως η Ίντερ μετά το 60′ έπαιξε στα ίσα για τη νίκη.

Το φινάλε του αγώνα ήταν συγκλονιστικό. Ο Βαλβέρδε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον 21χρονο Μάλκομ (81′) και τρία λεπτά αργότερα δικαιώθηκε, αφού ο νεαρός Βραζιλιάνος έκανε το 0-1 με πανέμορφο πλασέ.

Στο 87′ όμως, ο Ικάρντι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Τότεναμ – Αιντχόφεν 2-1

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Αϊντχόφεν σόκαρε το Γουέμπλεϊ. Στην πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι που ήρθε στο 2′, ο Ντε Γιόνγκ με κεφαλιά -μετά από κόρνερ του Περέιρο- έκανε το 0-1

Η Τότεναμ δεν έμεινε για πολλά λεπτά σοκαρισμένη και εξαπέλυσε την αντεπίθεση της, για να φέρει το ματς στα ίσα. Οι σπερς στρίμωξαν τους φιλοξενούμενους και στο 28′ είδαν τον Ζουντ να…νικά αρχικά τον Κέιν και στη συνέχεια τον Ντέλε Άλι.

Οι Ολλανδοί κατάφεραν να κρατήσουν το 0-1 μέχρι το 78′. Στη συνέχεια όμως ο Χάρι Κέιν έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ίντερ απέναντι στην Μπαρτσελόνα, επιτρέπει στην ομάδα του Ποκετίνο να ελπίζει για τη δεύτερη θέση.