20

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Euroleague: Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Ζαλγκίρις (vid)

Euroleague: Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Ζαλγκίρις (vid)

Tη δεύτερή του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε με 87-83 από την Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε μετά από μια παράταση, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με το σκορ στο 76-76. Κορυφαίος των «πράσινων» ήταν ο Καλάθης με 22 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Λάνγκφορντ. […]

Tη δεύτερή του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε με 87-83 από την Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε μετά από μια παράταση, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με το σκορ στο 76-76.

Κορυφαίος των «πράσινων» ήταν ο Καλάθης με 22 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Λάνγκφορντ.

Η άμυνα ζώνης με προσαρμογές της Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο «ακινητοποίησε» τους «πράσινους», που βρέθηκαν ακόμη και στο -17 (20-37) στο 16΄.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη στην εκτέλεση (22π.) κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς του έλειψε η διάρκεια, βλέποντας την Ζαλγκίρις να στέλνει το ματς στην παράταση και τελικά να το κερδίζει.

Από την Ζαλγκίρις (2-2), έλαμψε ο Μπράντον Ντέιβις με 18 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν και η προσφορά του Νέιτ Ουόλτερς που άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (10π., 9ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76κ.α., 83-87 παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 8 (2), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (3), Αντετοκούνμπο 4 (1), Μήτογλου 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/9 δίποντα), Oυόλτον 5 (1), Oυόλτερς 10 (1), Oυόκαπ 14, Βέστερμαν 5 (1), Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Μιλάκνις, Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (1)