19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Οι Πειραιώτες ξεπέρασαν το σοκ και νίκησαν την Μακάμπι Τελ Αβίβ (vid)

Οι Πειραιώτες ξεπέρασαν το σοκ και νίκησαν την Μακάμπι Τελ Αβίβ (vid)

Μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-80 μέσα στο «σπίτι» του για την Euroleague. Χωρίς να εντυπωσιάσουν πέτυχαν 45 πόντους στο πρώτο μέρος, βρήκαν γρήγορα ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην τρίτη νίκη τους (88-80) σε τέσσερις […]

Μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός κέρδισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 88-80 μέσα στο «σπίτι» του για την Euroleague.

Χωρίς να εντυπωσιάσουν πέτυχαν 45 πόντους στο πρώτο μέρος, βρήκαν γρήγορα ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην τρίτη νίκη τους (88-80) σε τέσσερις αγώνες της EuroLeague 2018/19.

Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης και Αξέλ Τουπάν ήταν φοβεροί.

Οι Γουίλιαμς-Γκος, Βεζένκοβ, ΛεΝτέι είχαν καλά διαστήματα την ώρα που ο ΝτιΆντρε Κέιν “ζωγράφιζε” για λογαριασμό της Μακάμπι Τελ Αβίβ που δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τη στιγμή που δεν είχε τους δύο οργανωτές της.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 14 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν 15 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Σπανούλης 16 (3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοβ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 13 (6/9 δίποντα), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 12 (3/4 δίποντα, 6/8 βολές)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ρέι, Ο’ Μπράιαντ 12 (1), Καλογιάρο 6 (2), Ρολ 12 (2), Κέιν 22 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοέν, Μπλακ 12 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Ζούσμαν 4