23

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Άγιαξ – ΑΕΚ: Ήττα για την Ένωση, “χάθηκε” στα μισά του δρόμου…! (vids)

Άγιαξ – ΑΕΚ: Ήττα για την Ένωση, “χάθηκε” στα μισά του δρόμου…! (vids)

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια την ΑΕΚ με 3-0 στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League στο «Γιόχαν Κρόιφ» Οι ελλείψεις της ΑΕΚ ήταν σημαντικές αλλά τα “έχασε” στο δεύτερο ημίχρονο στο Αμστερνταμ. Στο 47′ και στο 90′ ο Ταλιαφίκο και στο 76′ ο Ντε Μπέικ σκόραραν για τον «Αίαντα», ενώ η ΑΕΚ είχε […]

αγιαξ αεκ

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια την ΑΕΚ με 3-0 στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League στο «Γιόχαν Κρόιφ»

Οι ελλείψεις της ΑΕΚ ήταν σημαντικές αλλά τα “έχασε” στο δεύτερο ημίχρονο στο Αμστερνταμ. Στο 47′ και στο 90′ ο Ταλιαφίκο και στο 76′ ο Ντε Μπέικ σκόραραν για τον «Αίαντα», ενώ η ΑΕΚ είχε δύο καλές φάσεις στο α’ ημίχρονο.

Το αήττητο 14 ευρωπαϊκών αγώνων της ΑΕΚ έλαβε άδοξα τέλος στο Άμστερνταμ.

Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, θα μπορούσε να προηγηθεί στο 14’ με την κεφαλιά του Σιμόες. Όμως η ολιγωρία που έφερε το γκολ του Ταλιαφίκο στο 52ο δευτερόλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε πλήρως την εικόνα.

Η Ένωση, έδειχνε ανήμπορη να βγάλει αντίδραση και από λάθος του Σιμόες ήρθε στο 78’ το 2-0 από τον Φαν Ντε Μπέικ που έκρινε οριστικά το ματς. Ο Ταλιαφίκο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που αδικεί την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Επόμενο ματς για την ΑΕΚ σε δύο εβδομάδες με την Μπενφίκα στο ΟΑΚΑ.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Μαζράουι, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Ζιγιές, Σένε, Έιτινγκ, Νέρες (77′ Ντόλμπεργκ), Χούντελααρ (62′ Φαν ντε Μπέεκ), Τάντιτς

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (61′ Αλέφ), Σιμόες, Κλωναρίδης, Μπακάκης (70′ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Πόνσε.