18

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Προκρίθηκε στον τελικό του «Rogers Cup» ο απίστευτος Τσιτσιπάς!

Προκρίθηκε στον τελικό του «Rogers Cup» ο απίστευτος Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γίνεται σήμερα 20 ετών και το γιόρτασε με την πρόκριση στον τελικό του «Rogers Cup» Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε άξια πρόκριση στον τελικό του «Rogers Cup», επικρατώντας με ανατροπή του Κέβιν Άντερσον, νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη [με το 7-6 (4) 4-6 6-7 (7)). Ο ημιτελικός ήταν συγκλονιστικός, […]

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ-ΤΟΡΟΝΤΟ-2

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γίνεται σήμερα 20 ετών και το γιόρτασε με την πρόκριση στον τελικό του «Rogers Cup»

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε άξια πρόκριση στον τελικό του «Rogers Cup», επικρατώντας με ανατροπή του Κέβιν Άντερσον, νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη [με το 7-6 (4) 4-6 6-7 (7)).

Ο ημιτελικός ήταν συγκλονιστικός, με τον Τσιτσιπά να χάνει το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ με 7-6(4). Στο δεύτερο σετ ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, νο 27στον κόσμο, «έσπασε» μία φορά το σερβίς του 32χρονου Νοτιοαφρικανού, προηγήθηκε 3-1 και στο τέλος το πήρε με 6-4.

Πόντο με πόντο πήγε και το τρίτο σετ, που κρίθηκε και αυτό στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε ήρεμος και τελικά νίκησε με 7-6(7), ολοκληρώνοντας τον αγώνα μετά από 2 ώρες και 51 λεπτά. Έτσι θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε έναν τελικό masters 1000.

Στην εκπληκτική διαδρομή του στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής απέκλεισε τέσσερις τενίστες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτόν στην παγκόσμια κατάταξη, οι τρεις μάλιστα στο «top-10». Με την επιτυχία του αυτή, ο Έλληνας τενίστας θα μπει στην πρώτη 15άδα της παγκόσμιας κατάταξης!

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον κυριακάτικο τελικό θα είναι ο νικητής του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στον… κορυφαίο Ράφα Ναδάλ, κάτοχο 17 τίτλων Grand Slam και 79 τίτλων συνολικά και του 22χρονου Ρώσου Κάρεν Κασάνοφ, νο 38 στον κόσμο.