Μουντιάλ 2018, Κολομβία – Αγγλία: “Ξόρκισαν” την κατάρα των πέναλτι! (vid)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: AlphaFreePress

Η Αγγλία έφθασε κοντά στο τέλος, δεχόμενη γκολ στο 93ο λεπτό του παιχνιδιού από την Κολομβία, όμως παρότι το ματς έφθασε στα πέναλτι, κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και την πρόκριση, χάρη στον Πίκφορντ και την τύχη. Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες η Αγγλία, κατάφερε τελικά να «ξορκίσει» την κατάρα των πέναλτι και να πανηγυρίσει […]

04.07.2018 | 08:47

Η Αγγλία έφθασε κοντά στο τέλος, δεχόμενη γκολ στο 93ο λεπτό του παιχνιδιού από την Κολομβία, όμως παρότι το ματς έφθασε στα πέναλτι, κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και την πρόκριση, χάρη στον Πίκφορντ και την τύχη.

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες η Αγγλία, κατάφερε τελικά να «ξορκίσει» την κατάρα των πέναλτι και να πανηγυρίσει την πρόκριση στους «16» του μουντιάλ της Ρωσίας, επικρατώντας στη διαδικασία της Κολομβίας, με 4-3.

Μια… κατάρα που κρατούσε εδώ κι αρκετά χρόνια για τα «τρία λιοντάρια» ήρθε να «σπάσει» στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018.

Η Αγγλία κατάφερε να προκριθεί, στη διαδικασία των πέναλτι όπου τις περισσότερες φορές έχει αποτύχει κι αποτελούσαν «εφιάλτη» για αυτή, απέναντι στην Κολομβία και να δώσει ραντεβού με τη Σουηδία στους «8» της διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις στο Κολομβία – Αγγλία

Κολομβία (Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (115′ Κ. Ζαπάτα), Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Μπάριος, Κ. Σάντσες (79′ Ουρίμπε), Λέρμα (61′ Μπάκα), Κιντέρο (88′ Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γουόκερ (113′ Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Χέντερσον, Ντέλε Αλί (81′ Ντάιερ), Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (88′ Βάρντι), Κέιν

Επίθεση σε Νεϊμάρ- «Εδώ δεν είναι για κλόουν»!