19

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μουντιάλ 2018: Χτύπησε “πεντάρα” η Ρωσία (vid)

Μουντιάλ 2018: Χτύπησε “πεντάρα” η Ρωσία (vid)

Η Ρωσία δεν μασάει Στην πρεμιέρα του Μουντιάλ 2018 κέρδισε με 5-0 την Σαουδική Αραβία στο «Λουζνίκι» της Μόσχας. Έτσι, έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση. Στο 12′ ο Γκαζίνσκι άνοιξε το σκορ, διπλασίασε τα τέρματα της Ρωσίας στο 43′ ο Τσερίσεβ και έγραψε το 3-0 στο 71′ ο Τζιούμπα. Μάλιστα, ο Τζιούμπα χρειάστηκε […]

Η Ρωσία δεν μασάει Στην πρεμιέρα του Μουντιάλ 2018 κέρδισε με 5-0 την Σαουδική Αραβία στο «Λουζνίκι» της Μόσχας.

Έτσι, έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Στο 12′ ο Γκαζίνσκι άνοιξε το σκορ, διπλασίασε τα τέρματα της Ρωσίας στο 43′ ο Τσερίσεβ και έγραψε το 3-0 στο 71′ ο Τζιούμπα. Μάλιστα, ο Τζιούμπα χρειάστηκε 89 δευτερόλεπτα για να σκοράρει από τη στιγμή που μπήκε αλλαγή στο 70′! Στις καθυστερήσεις του ματς (91′) ο Τσερίσεβ έγραψε το 4-0 και ο Γκολόβιν (95′) με φάουλ το τελικό 5-0.

Ραντεβού με την ατυχία είχε ο Άλαν Τζαγκόεφ. O Ρώσος επιτελικός αποχώρησε τραυματίας στα μισά του πρώτου ημιχρόνου της πρεμιέρας.

Ο μεσοεπιθετικός της ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπέστη θλάση στους προσαγωγούς, κάτι που σημαίνει ότι θα χάσει όλη την πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η κάμερα έδειξε τον Ρώσο Πρόεδρο, Βλαντιμίρ Πούτιν, να «απολογείται» με χαρακτηριστική κίνηση στον Πρίγκιπα της Σαουδικής Αραβίας, Μοχάμεντ μπιν Σαλμάν, και εν συνεχεία να του δίνει το χέρι.