24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Μπάσκετ: Στους «4» της Ευρώπης η Εθνική Νέων!
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπάσκετ: Στους «4» της Ευρώπης η Εθνική Νέων!

– του Αντώνη Γεωργακόπουλου Μπορεί η εθνική μας ομάδα να μην έπιασε καλή απόδοση για τρεις περιόδους, ωστόσο, κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στη Λιθουανία με σκορ 76-72 και να προκριθεί στα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κρήτη. Μπορεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βρέθηκε στο -15, αλλά στην τελευταία περίοδο […]

νεοι

– του Αντώνη Γεωργακόπουλου

Μπορεί η εθνική μας ομάδα να μην έπιασε καλή απόδοση για τρεις περιόδους, ωστόσο, κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στη Λιθουανία με σκορ 76-72 και να προκριθεί στα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κρήτη.

Μπορεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να βρέθηκε στο -15, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, και να περάσει μπροστά με το τρίποντο του Κόνιαρη 24” πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Επόμενος αντίπαλος στο δρόμο για τον τελικό, είναι ο “κακός μας δαίμονας”, η Ισπανία (22/7, 21:15)

Από τους Έλληνες, ξεχώρισε ο Χαραλαμπόπουλος που είχε 21 πόντους, και ο Κόνιαρης που είχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 17 (5/5 τρίπ.), Φλιώνης, Καρράς 12 (7 ριμπ.), Σκουλίδας, Δίπλαρος 7 (1), Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 21 (4 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Μουράτος 14 (1).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μπελιάουσκας 5 (2/10 σουτ), Ντιενίνις 11 (3), Λουκοσιούνας 3 (1/8 τρίπ.), Μπιρούτις 17 (12 ριμπ.), Βάρνας 11 (3/10 τρίπ.), Έχοντας 12 (13 ριμπ.), Μπερούτσκα 10 (2), Κατσιούσκα 3 (1).