23

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Super League: Ο ΠΑΟΚ πανηγυρίζει για το… πρωτάθλημα – Διέλυσε τον Ολυμπιακό (vids)

Με δυο γκολάκια στο πι και φι, ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας 3-1 στην Τούμπα για την 20η αγωνιστική της Super League. Πλέον, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει 9 βαθμούς διαφορά από τον 2ο Ολυμπιακό και απομένουν 10 ματς. Άρα βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου μετά από 35 χρόνια, έχοντας πλέον […]

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

Με δυο γκολάκια στο πι και φι, ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας 3-1 στην Τούμπα για την 20η αγωνιστική της Super League.

Πλέον, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει 9 βαθμούς διαφορά από τον 2ο Ολυμπιακό και απομένουν 10 ματς.

Άρα βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου μετά από 35 χρόνια, έχοντας πλέον παίξει και τα ντέρμπι με ΑΕΚ-Ολυμπιακό στον 2ο γύρο.

Το ντέρμπι άρχισε φοβερά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα, όταν το σουτ του Βιερίνια βρήκε στο πόδι του Νάτχο και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Σα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 20ο λεπτό η Τούμπα σηκώθηκε… όρθια, καθώς ο ΠΑΟΚ, αφού συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, με γκολ του Μπίσεσβαρ έκανε το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο Ζαμπά έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μάτος έκανε κεφαλιά πάσα και ο Μπίσεσβαρ έγραψε εύκολα το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο 75ο λεπτό οι Πειραιώτες έχασαν με τραυματισμό τον Φορτούνη.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Άκπομ έκανε το 3-0 για την ομάδα του.  Ο Άγγλος επιθετικός έκλεψε την μπάλα από τον Σισέ, βρέθηκε απέναντι από τον Σα, πλάσαρε με το δεξί τον Πορτογάλο γκολκίπερ και έκανε το 3-0 για τον ΠΑΟΚ.

Το γκολ των «ερυθρολεύκων» σημείωσε στο 87′ ο Ποντένσε, αλλά δεν αρκούσε να ξαναβάλει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε την ίδια ενδεκάδα, με αυτή κόντρα στην ΑΕΚ. Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε μια επιθετική ενδεκάδα και σύστημα 4-2-3-1. Ο Τοροσίδης πήρε τη θέση του τραυματία Ελαμπντελαουΐ, ενώ ο Νάτχο μπήκε στην αρχική ενδεκάδα, όπως και ο Φορτούνης.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Νάτχο, Φορτούνη, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρ.