Τετάρτη

24

alphafreepress.gr / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ / Champions League: “Κατακρεούργησε” τη Ρόμα η Λίβερπουλ! (vids)

Champions League: “Κατακρεούργησε” τη Ρόμα η Λίβερπουλ! (vids)

Για 80 λεπτά στο «Ανφιλντ» η Λίβερπουλ «κατακρεουργούσε» την Ρόμα με 5-0. Ομως μετά η ομάδα της Ρώμης έβαλε 2 γκολ και μαζί κάποιες ελπίδες για την ρεβάνς της Ιταλίας, αν και το τελικό 5-2 δίνει στην Λίβερπουλ μισή πρόκριση στον τελικό του Champions League. Την άλλη μισή πρέπει να την πάρει στις 2 Μάη, […]

Για 80 λεπτά στο «Ανφιλντ» η Λίβερπουλ «κατακρεουργούσε» την Ρόμα με 5-0.

Ομως μετά η ομάδα της Ρώμης έβαλε 2 γκολ και μαζί κάποιες ελπίδες για την ρεβάνς της Ιταλίας, αν και το τελικό 5-2 δίνει στην Λίβερπουλ μισή πρόκριση στον τελικό του Champions League.

Την άλλη μισή πρέπει να την πάρει στις 2 Μάη, εκτός αν η Ρόμα θα θυμηθεί το… έπος κόντρα στην Μπαρτσελόνα και ανατρέψει το «βαρύ» σκορ.

Στο πρώτο 45λεπτο η Λίβερπουλ ήταν απόλαυση με τον Αιγύπτιο Σαλάχ να κάνει πάρτι με γκολ στο 35′ και στο 45′.

Η UEFA ανακοίνωσε την τιμωρία του ΠΑΟ

Στην επανάληψη, στο 56′ ο Μανέ και ο Φιρμίνιο στο 62′ και στο 69′ έκαναν σμπαράλια την άμυνα της Ρόμα, με τον Κώστα Μανωλά σε πολύ κακό βράδυ. Τελικά ο Τζέκο στο 81′ και ο Περότι με πέναλτι στο 85′ μείωσαν με 5-2.

Πάντως, το πρώτο βήμα για τον τελικό της 26ης Μαΐου, στο Κίεβο έχει κάνει η Λίβερπουλ και το βράδυ θα πραγματοποιηθεί το πρώτο ματς για το άλλο ζευγάρι Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης.